ارتباط زلزله با آب و هوا

مقاله یک :


لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/523102
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۷
به گزارش خبرنگار اجتماعی پارس، چند صباحی است که اتفاقات طبیعی مانند زلزله و تغییرات ناگهانی آب و هوا در کشورمان جای خوش کرده است.

از مردادماه سال ۱۳۹۱ که زلزله آذربایجان شرقی رخ داد تا فروردین ماه ۱۳۹۲ که زلزله بوشهر، سیستان و بلوچستان و این روزها هم که اصفهان و فارس با زمین لرزه دست و پنجه نرم می کنند، حدود ۸ ماه می گذرد.

وقوع زلزله و پس لرزه های فراوان در قسمت های مختلف کشورمان برخی ها را به این فکر فرو برد که وقوع این تعداد زمین لرزه به چه دلیل است و آیا این موضوع یک پیامد طبیعی است؟

از طرفی آب و هوای کشورمان در روزهای اخیر بسیار پر تلاطم بوده و این تغییرات تا جایی پیش رفت که در روزهای گذشته شهرهای شمال غربی با برف بهاری سفید پوش شد.

این روزها هم هوای بیشتر مناطق کشور به جای بهاری بودن رو به سردی گذاشته و بیشتر مردم باز هم لباس های گرم و بخاری های زمستانی را استفاده می کنند.

براستی ارتباطی با زلزله های اخیر و تغییرات ناگهانی آب و هوای کشورمان وجود دارد؟

بر اساس تحقیقات پژوهشگران پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۴ زمین شاهد رکورد بی سابقه "گرم شدن" باشد. به باور این محققان گرم شدن کره زمین در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و طوفان های وحشتناک خواهد شد.

وجود رابطه معنا دار بین تغییرات اقلیمی و زلزله

برخی از فاکتورهای طبیعی چون حرکت های قاره ای، آتشفشان ها، گردش های اقیانوسی، زاویه شیب زمین، ستاره های دنباله دار و سنگهای آسمانی از جمله عوامل تغییر اقلیم محسوب می شود. از این رو اخیرا محققان با بررسی وضعیت تغییرات اقلیم دریافتند که این تغییرات می توانند منجر به جابجایی صفحات تکتونیکی زمین شوند. از این رو رابطه معناداری میان تغییرات اقلیمی و بروز زلزله وجود دارد.

هیچ رابطه ای بین زلزله و تغییرات آب و هوایی تایید نشده است

در جایی که محققان از رابطه معنا دار تغییرات اقلیمی و زلزله سخن می گویند، اما اظهار نظرات دیگری هم مبنی بر عدم وجود رابطه بین این دو پدیده حکایت دارد.

دکتر مهدی زارع معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله چندی پیش در گفت و گو با مهر و با تاکید بر اینکه تاکنون شواهدی مبنی بر تاثیر تغییرات آب و هوایی بر پدیده زلزله به دست نیامده است، افزود: آنچه که تاکنون مطرح بوده است اثرات تغییرات اقلیمی بر روی پدیده زلزله است که این تغییرات در بازه زمانی طولانی رخ می دهد.

وی تغییر در یخهای قطبی را از نمونه های پدیده های تغییرات اقلیمی ذکر و خاطرنشان کرد: این نوع تغییرات بر خلاف تغییرات آب و هوایی، در بازه زمانی ۱۰۰ سال و بیشتر رخ می دهد که احتمال می رود با ایجاد این تغییرات در طول زمانی ۱۰۰ سال و بیشتر بر روی بروز صفحات تکنونیکی و پوسته زمین اثر بگذارد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با رد کردن اثر تغییرات آب و هوایی در ایجاد تغییر در صفحات تکنونیکی و بروز زلزله ادامه داد: وجود رابطه میان تغییرات آب و هوایی و حرکت صفحات تکنوتیکی در هیچ مجله علمی دنیا تایید نشده است. ضمن آنکه این مسئله در پژوهشهای محققان کشور نیز به اثبات نرسیده است.

ارتباطات معنا دار بین زلزله و تغییرات آب و هوایی

بر اساس مقاله علمی و پژوهشی که Physorgمنتشر کرده است، زلزله اخیر ژاپن باعث شد محور زمین حدود نیم فوت جابه‌جا شود. شاید تعجب کنید اگر همین تغییر کوچک در موقعیت زمین بتواند آب و هوای زمین را تغییر دهد.

البته طبق گفته‌های جری مک مانو در آزمایشگاه lamont-doherty کلمبیا این گونه نیست. او می‌افزاید: زلزله‌ها هنگام وقوع مقدار بسیار زیادی انرژی آزاد می‌کنند؛ البته این انرژی آنقدر نیست که بتواند بالانس انرژی اتمسفر زمین و اقیانوس‌ها که الگوی آب و هوایی در کوتاه‌مدت از آنها مشتق می‌شود را تغییر دهد.

هر ساله در نتیجه نوسان توده‌های اتمسفریک زمین و اقیانوس‌ها محور چرخشی کره زمین جابه‌جایی بیشتری دارد اما شاهد تغییرات آب و هوایی در نتیجه این جابه‌جایی نیستیم. این تغییرات طبیعی می‌تواند محور زمین را به اندازه ۹۹سانتی‌متر به بالا هل دهد.

این مقدار بیش از زلزله ژاپن که ۵.۱۶ سانتی‌متر و زلزله شیلی سال ۲۰۱۰ که ۱.۷ سانتی‌متر محور زمین را جابه‌جا کرد، است. این تغییرات در مقایسه با تغییرات چرخشی و درازمدت حرکت زمین که می‌تواند ترموستات زمین را بالا یا پایین ببرد، بسیار کوچک هستند.

زمین اکنون در مسیر دایره‌ای خود به دور خورشید زاویه‌ای ۲۳۵ درجه دارد که باعث شده در یک طرف کره، زمستان و درطرف دیگر، تابستان باشد. همچنان که جهت زمین نسبت به خورشید عوض می‌شود میزان نور خورشید تابیده شده به هر نیمکره هم مجددا توزیع می‌شود، اما فصل‌ها می‌توانند بسته به تغییرات شیب زمین در درازمدت بشدت تحت تاثیر قرار گیرند.

هر ۴۱ هزار سال یا بیشتر، شیب زمین در هرجهت حدود یک‌درجه تغییر می‌کند. در بیشترین شیب یعنی ۵.۲۴ درجه، نور بیشتری به قطب شمال و جنوب می‌تابد و در کمترین شیب یعنی ۱.۲۲ درجه، نور بیشتری به خط استوا می‌رسد.

دو عامل (۲ سیکل) نجومی دیگر هم در شکل‌دهی آب و هوای زمین تاثیرگذارند؛ تغییر مسیر بیضی‌شکل زمین به دور خورشید هر ۱۰۰هزار سال یا بیشتر و تغییر جنبیدن محورها که به طور متوسط هر ۲۱ هزار سال اتفاق می‌افتد. هر دوی این سیکل‌ها در نتیجه کشش گرانشی ماه و دیگر سیارات منظومه شمسی ما اتفاق می‌افتد.

حال باید تحقیقاتی انجام داد که در حال حاضر زمان فرارسیدن این تغییرات و جا به جایی های زمین است که تغییرات آب و هوایی و زمین لرزه ها در کشورمان رخ می دهد.


/گزارش از میثم حاجی پور/

مقاله دو :

ارتباط برداشت بیش از حد آب زیرزمینی و زلزله

شنبه 11 آذر 1396 - 09:48

در 11 می 2011، زمین‌لرزه 1/5 ریشتری جنوب اسپانیا را لرزاند. این زمین‌لرزه سبب مرگ 9 نفر شد و خسارت شدیدی به ساختمان‌ها در شهر لورکا وارد کرد. اثر تخریبی این زمین‌لرزه مایه شگفتی بود، چرا که بزرگی آن زیاد نبود. محققان دانشگاه تورنتو با مطالعه گسل همجوار شهر لورکا در جنوب اسپانیا به این نتیجه رسیده‌اند که برداشت آب زیرزمینی، عامل وقوع زمین‌لرزه بوده است.

به گزارش ایسکانیوز ،نقشه‌های تهیه‌شده از سطح زمین بر اساس داده‌های ماهواره‌ای، امکان مشخص‌کردن محدوده‌هایی را که کاهش آب زیرزمینی در آنها روی داده فراهم آورده است. نتایج مطالعه محققان دانشگاه تورنتو در مجله پراعتبار Nature Geoscience منتشر شده است. این مطالعه چگونگی تأثیرگذاری فعالیت انسان، مانند برداشت یا حفر چاه را بر فعالیت لرزه‌ای برجسته می‌کند. در این مقاله آمده است که جابجایی‌های روی داده، با مکان‌هایی همبستگی نشان می‌دهد که آب زیرزمینی سال‌ها است برداشت شده است.

Pablo Gonzalez و همکاران وی در دانشگاه تورنتو، برای ردیابی جابجایی زمین در زلزله لورکا تا منشای آن، از داده‌های ماهواره‌ای استفاده کردند و به این نتیجه رسیدند که رخداد زمین‌لرزه، نتیجه لغزش یک گسل نسبتاً کم‌عمق بوده است که یک حوضه آبی بزرگ واقع در جنوب این شهر را قطع می‌کند. وقوع این لغزش در عمق 3 کیلومتری توضیح می‌دهد چرا زلزله نسبتاً متوسط 1/5 ریشتری، خسارت زیادی را در این محدوده سبب شده است.
تیم مطالعاتی دانشگاه تورنتو در بررسی دلایل بالقوه لغزش، دریافت که سطح آب زیرزمینی در حوضه مجاور گسل، در 50 سال گذشته حدود 250 متر اُفت کرده است. عمده برداشت آب برای آبیاری در این منطقه استفاده شده است. محاسبات آنان نشان می‌دهد که اُفت تراز آب زیرزمینی، تنش‌هایی را در گسل‌ به وجود آورده و به عنوان محرک آغازین زمین‌لرزه عمل کرده است.
البته باید توجه داشت که این محدوده در یک منطقه فعال لرزه‌ای نیز قرار دارد. دکتر Gonzalez تأکید می‌کند که این مطالعه، خاص زلزله لورکا بوده و نمی‌توان صرفاً با مطالعه یک مورد خاص، قاعده کلی صادر کرد.
دکتر Jean-Philippe Avouac از مؤسسه تکنولوژی کالیفرنیا معتقد است «شواهدی از این دست باید درباره سایر رویدادهایی که در نزدیکی سدها، آبخوان‌ها و یخچال‌های در حال ذوب پدید می‌آید نیز بررسی شود. گسل‌های تکتونیکی فعالی در نزدیکی این محدوده‌ها وجود دارد. تحریک زمین‌لرزه، کار دشواری نیست، حتی بارندگی سنگین هم می‌تواند این کار را انجام دهد.» نمونه‌های فراوانی از فعالیت لرزه‌ای در اثر آبگیری دریاچه مخازن و استخراج هیدروکربن در سال‌های گذشته مستند شده است.
وی ادامه می‌دهد «اگر روزی برسد که علم بتواند دقیقاً نحوه توزیع تنش‌ها در اثر فعالیت‌های انسانی و تأثیر بر رویدادهای لرزه‌ای را مشخص کند، آن وقت خواهیم توانست گسل‌های طبیعی را رام کنیم.»مقاله سه :

ارتباط آبهای زیرزمینی با زلزله

براساس گزارش‌های رسمی، سالانه دو متر از سطح آب‌های زیرزمینی در ۶۰  دشت اصلی در مرکز ایران افت می‌کند و عوارض این بحران به صورت خشک شدن منابع آبی و فرونشستن زمین ظاهر می‌شود.

فرونشستن زمین در بسیاری مناطق به حالت بحرانی رسیده است. در دشت‌های جنوبی تهران، زمین‌ها ۹۰ برابر بیش از حد استانداردهای اروپایی دچار فرونشست شده‌اند. به عنوان مثال در دشت معین آباد ورامین سالانه ۳۶ سانتیمتر پدیده فرونشست رخ می‌دهد، در حالی که میزان پذیرفته شده آن باید در حد ۴ میلیمتر باشد.

فرونشست زمین در بخش‌های وسیعی مانند دشت‌های پسته کاری در اطراف رفسنجان، دشت ورامین، دشت‌های جنوب تهران و مناطق مرکزی ایران گزارش شده است. در بعضی از این دشت‌ها، چاله‌ها و شکاف‌هایی با عرض یک تا دو متر و عمق چندین متر در سطح زمین قابل رویت است.

به اعتقاد گروهی از زمین‌شناسان، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و خالی کردن آن‌ها، می‌‌تواند روی گسل‌ها فشار آورده و با فعال کردن آن‌ها، خطر زلزله را افزایش دهد. برای بررسی این موضوع و صحت سنجی آن باید به علت اصلی وقوع زلزله پرداخت.

بخش زیادی از علل زمین لرزه‌ها را باید در اصطکاک صفحات سنگی پوسته‌ی زمین در محل گسل‌ها جستجو کرد؛ این موضوع باعث تجمع تنش در بخش‌هایی از صفحه گسل می‌شود و در نهایت با آزاد شدن این تنش، زلزله به وقوع می‌پیوندد. اما این وضعیت، علتِ تمام زلزله‌ها نیست. در برخی مناطق، فروریزش‌های درونی صفحات یا لایه‌های پوسته‌ی زمین نیز می‌تواند باعث وقوع زمین لرزه گردد.

طبق مطالعاتی که روی داده‌های ماهواره‌ای در جنوب شرقی اسپانیا انجام شده است، دریافته‌اند که در خلال وقوع زلزله، زمین در مکان‌هایی بیش‌ترین لرزش را داشته است که در آن‌جا سفره‌های آب زیرزمینی، آب‌کِشی شده بودند. این ارتباط، بیان کننده‌ی این موضوع است که برداشتِ زیاد آبِ زیرزمینی باعث ازدیاد تنش در زمین‌های اطراف شده است.

از طرفی، با پایین رفتن سطح آب زیرزمینی، صفحه گسل‌های فعال که قبلا زیر سطح آب زیرزمینی بوده‌اند، خشک می‌شوند. این موضوع باعث افزایش زاویه اصطکاک داخلی صفحات گسلی شده و وقوع لغزش را به تاخیر می‌اندازد. همین امر موجب تمرکز تنش و در نهایت وقوع زلزله خواهد شد.

در نهایت می‌توان چنین جمع بندی کرد که برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی هم بصورت مستقیم و هم غیرمستقیم باعث وقوع زلزله خواهد شد. نشست سریع زمین و وقوع فروریزش‌ها در عمق زمین، مستقیما باعث وقوع لرزش خواهد شد و خشک شدن صفحات گسلی که افزایش زاویه اصطکاک داخلی را به دنبال خواهد داشت، بطور غیرمستقیم عامل تشدید وقوع زلزله می‌باشد.

سید حسین میرزینلی

دکترای زمین شناسی گرایش تکتونیکصفحه اصلی

گروه تلگرام کنترل هوشمند موتورخانه
گروه تلگرام تاسیسات

از همین جا مستقیم وارد شوید یا HVACBMS  را در تلگرام جستجو نمایید


تاریخ بروز رسانی : 1397-04-12 03:04:31
کلمات کلیدی : ارتباط زلزله با آب و هوا ،
نویسنده :
منبع :
مقالات
آموزش نصب سیستم هوشمند موتورخانه کوثر مطالبی پیرامون تاسیسات
طرح BMS سرمایش ، گرمایش و اگزاست فن یک ساختمان آموزش نگهداری سیستم هوشمند موتورخانه
نکاتی درباره نصب و تنظیمات سیستم هوشمند موتورخانه بهینه سازی مصرف انرژی و موتورخانه
پرسش و پاسخ درباره سیستم هوشمند کنترل موتورخانه راهکارهای بهینه سازی مصرف سوخت به ترتیب اولویت سرعت بازدهی سرمایه
اشتباهات معروف کاهش مصرف موتورخانه کاتالوگ
سیستم کنترل هوشمند موتورخانه چگونه باعث کاهش مصرف سوخت میشود ؟ کنترل هوشمند موتورخانه اینورتر
شیر تابستانی زمستانی سنسور داخلی کنترل هوشمند موتورخانه
قیمت کنترل هوشمند موتورخانه گروه تلگرام تاسیسات
تبلیغات عجیب غریب از اسپیلت اینورتر اشتباه بزرگ برای بهینه سازی مصرف موتورخانه
مقایسه مصرف پکیج و موتورخانه در چند برج میزان مصرف موتورخانه
راهکارهای موثر در کاهش مصرف سیستم های سرمایشی سرویس کولر آبی
عیب یابی کولر گازی پنل خورشیدی
اینورتر برج خنک کن لیست قیمت اینورتر ls
موتورخانه بهتر است یا پکیج میزان کاهش مصرف سیستم هوشمند موتورخانه چقدر است
English العربی
russian Azerbaijani
مزایای موتورخانه هوشمند بهترین روش کاهش مصرف موتورخانه
عکس تعدادی از پروژه ها مزایای سیستم کنترل هوشمند موتورخانه کوثر
خدمات انرژی کاهش دیماند
دانلود رایگان مقاله بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان بهترین دستگاه هوشمند موتورخانه
اتوماسیون موتورخانه ارتباط زلزله با آب و هوا
آبگرمکن دیواری بهتر است یا مخزنی تنظیم ترموستات پمپ موتورخانه
چگونه هشداردهنده گاز منوکسید کربن مناسب را انتخاب کنیم؟ افزایش عمر باتری گوشی
راه اندازی و تعمیر اینورتر علت گرم بودن آب سرد خانه
مدل اقتصادی کنترل هوشمند موتورخانه کتابخانه
نوسان دمای دوش !
پیوند ها
سایت اتوماسیون ساختمان زیمنس بهترین فروم در زمینه الکترونیک
برشور کامل محصولات شرکت بهینه سازان مجموعه مقالات درباره طراحی الکترونیک
توضیحات نمایشگر سیستم کنترل هوشمند موتورخانه انتخاب راه حل کنترلی با استفاده از نرم افزار زیمنس
NAME :
EMAIL :
SUBJECT :

تهران ، خیابان انقلاب پل چوبی بعد از نامجو پ126

02177620177 - 02177620178 : شماره تماس

02177622349 : فکس

BEKco.ir@gmail.com

CopyRight 2013 . ALL RIGHT RESERVED BY KOWSAR CO.
DEVELOPING & DESIGN BY GROOHAN .